Na terenie gminy funkcjonują 3 Szkoły Podstawowe, do których uczęszcza 344 uczniów oraz Gimnazjum, do którego uczęszcza 191 uczniów.

Funkcjonuje Przedszkole Samorządowe, w którym przebywa 35 dzieci.

W bieżącym 2003 r. dokonano generalnego remontu obiektu sportowo – rekreacyjnego w Siemiątkowie. Obiekt oddany do użytku w 1979 r. obejmuje miedzy innymi komplet boisk do gier dużych i małych usytuowanych na powierzchni 2,5 ha gruntów.

Posiada pełno - wymiarowe 400 m boisko oraz zaplecze. Faktem jest, ze obiekt po wybudowaniu w 1979 r. zajął II miejsce w Polsce w ramach konkursu Rady Głównej LZS i Gromady Rolnik Polski. Po wyremontowaniu będzie on na trwale stanowił bazę do kreowania kultury fizycznej i sportu.

W 2003 r. wybudowano tez zbiornik wodny w miejscowości Siemiątkowo Rogale. Zbiornik zajmuje pow. 0,5 ha lustra wodnego zaopatrywany jest w wodę przepływową źródlaną i stwarza bardzo korzystne warunki dla rekreacji i wypoczynku. Wiosną 2004 r. zaopatrzony został w wypożyczalnię sprzętu motorowo-wodnego.

W odległości 300 m od wybudowanego zbiornika wodnego rozpoczęto budowę ścieżki edukacyjno-ekologicznej.

Ścieżka długości 8,5 km. Kończy się na granicy wsi Siciarz przy zabytkowym drzewie nieopodal malowniczo położonej autentycznej „Wyspy Juranda” zwanej „ Gołuska Kępa”, która jest rezerwatem przyrody.